obrázek malých ametystových geod
ametystová geoda výška 160 cm

Ametystové geódy

Ametystové geódy sú pre svoju podmanivou trblietavou krásu a farebnosť vyhľadávané širokou skupinou milovníkov krásnych kameňov, ezoteriky, liečiteľov či zberateľov a môžu byť zaujímavým dekoratívnym doplnkom vášho bytu alebo reprezentatívnych firemných priestorov.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete zaujímavé informácie nielen o tom čo je to ametyst a ako vzniká ametystová geóda ale aj o miestach, kde sa nachádzajú a sú ťažené.

V prípade záujmu o prehliadku galérie či nákup ametystovej geódy sa môžete pozrieť na výber z našej aktuálnej ponuky: Malé geódy alebo Veľké geódy

Ametyst

Ametyst je fialovo až purpurovo sfarbená odroda kremeňa. Kremeň patrí medzi horninotvorné minerály a je takmer všadeprítomný. Mnohí z nás každý deň šliapu po žulových kockách a práve kremeň tvorí až 40% jej zloženia. Piesok, tvorený predovšetkým drobnými zrnkami kremeňa, je súčasťou mnohých stavebných materiálov.

Všeobecný kremeň má sivú až mliečno bielu farbu. V horninách bežne tvorí rôzne šošovky, alebo žily, často s výplňou typických špicatých šesťbokých kryštálov. Sú známe kryštály, ktoré merajú aj niekoľko metrov a ich hmotnosť je v rádoch tisícov kilogramov. Jednou z najobľúbenejších a najznámejších odrôd kremeňa je ľadovo číry krištáľ. Za špecifických podmienok, miesto farebne nezaujímavých kryštálov vznikajú kryštály niekoľkých farebných, drahokamových odrôd, kremeňa. Rozoznávame fialový ametyst, dymovo až temne hnedú záhnedu, čierny Morion a žltý citrín. Uvedené odrody relatívne často vytvárajú estetické kryštály alebo zhluky (drúzy) kryštálov. Pre úplnosť je tu treba ešte spomenúť veľmi zriedkavo kryštalizujúci ružový ruženín, ktorý je však bežne nachádzané ako kusový.

ametystový kryštál

Charakteristické sfarbenie ametystu je spôsobené rádioaktívnym ožiarením (spôsobuje poruchy v kryštálovej mriežke) a prímesou železa.

Ametyst sa vyskytuje predovšetkým v mandlovcových dutinách (napríklad v podkrkonošských melafyroch), v niektorých pegmatitoch, alebo v rudných, či kremenných žilách. Známe sú leštené ametysty z Krušných hôr, ktoré boli v stredoveku použité napríklad na výzdobu Kaplnky svätého Kríža na Karlštejne. Niekedy, napríklad v okolí moravských Bochovic, vytvára masívne žily, v ktorých sa ametyst strieda s bielym kremeňom a vytvára takzvaný hradbový (chevron) ametyst.

Geóda

Geóda je, veľmi všeobecne povedané, kameň s dutinou. Dutinu v ňom však nevytvorila ľudská ruka ale matička príroda. Dutina býva niekedy prázdna, niekedy býva úplne vyplnená rôznymi minerálmi (napríklad chalcedónom, kremeňom, kalcitom, zeolitmi, alebo kombináciou uvedených minerálov), príadne je dutina z časti, alebo úplne vystlaná kryštálmi. Geódy sú bežnou súčasťou sopečných vyvrelín. Sú to vlastne dutiny v hornine, ktoré vytvoril unikajúci plyn, niekedy môžu mať skutočne impozantné rozmery a bizarné tvary.

Ametystová geóda

ametystová geoda výška 160 cm
Ametystová geóda má veľmi často typický tvar gotického okna. Výplň geódy, ktorú tvoria vo väčšine prípadov vrstva chalcedónu nasledovaná vrstvou kryštálov kremeňa až ametystu, vznikala postupne. Tak, ako do pôvodných dutín natekal horúci hydrotermálny roztok oxidu kremičitého, vznikol najprv mikrokryštalický chlacedon. Neskôr, v ďalšej fáze kryštalizácie a pri nižšej teplote, vznikali kryštály kremeňa. Veľkosť kryštálov je priamo úmerná teplote, času a množstvu roztoku, ktorý do geódy pri jej tvorbe natekal. Ak bolo dosť času, a teplota hydrotermálneho roztoku bola relatívne nízka, vznikla výplň tvorená veľkými kryštálmi. U niektorých geód, či achátoch je na ich reze viditeľný „chvostík!“, takzvaný nátekový kanál. Odhaduje sa, že juhoamerické ametystové geódy vznikli pred 260 miliónmi rokov.

Ako sa určuje cena ametystovej geódy

Hodnota ametystových geód sa odvodzuje predovšetkým od sfarbenia, lesku a čistoty kryštálov. Všeobecne platí, že čím tmavšie a lesklejšie ametystové kryštály v Geodeti sú, tým vyššia je jej cena. Cenené sú tiež geódy tvorené kvalitným krištáľom. Neexistuje žiadna univerzálna kilogramová cena. Zatiaľ čo geódy podpriemernej kvality možno získať už od 6€ / kg, cena geódy špičkovej kvality je mnohonásobne vyššia. Na tomto mieste je potrebné zmieniť sa ešte o jednom, pomerne rozšírenom, nešváre. U nesolídnych, alebo neznalých predajcov je možné kúpiť veľmi lacné a na prvý pohľad pekné geódy. Ide o kusy, ktoré majú viac, či menej úspešne zamaskované stopy, že boli pri ich ťažbe alebo spracovaní rozbité a následne zlepené, alebo zrekonštruované.

ametyst ametyst ametyst
ametyst ametyst ametyst

Juhoamericke ametystove bane

Ametystové bane sa nachádzajú v Južnej Amerike. Prevažná väčšina ametystových Geodeti pochádza z Brazílie, menšia časť z Uruguaja. Najznámejšie náleziská ametystu sú v okolí mesta Ametista do Sul.

Geódy sú ťažené na mnohých miestach a dobývanie prebieha klasickým banským spôsobom. Práca je ťažká a namáhavá. V prúdoch hornín ktoré ametysty obsahujú sú razené štôlne. Každá nájdená geóda je opatrne oddelená od materskej horniny a vynesená či pomocou rôznych motorizovaných dopravných prostriedkov pochybnej konštrukcie vyvezená na povrch. V prípade nálezu naozaj veľkých geód je ešte pred jej finálnym vyťažením do steny geódy navŕtaný otvor. Ním sa potom skúma, či geóda obsahuje kryštalizovaný ametyst v dobrej kvalite, alebo nie. Podľa výsledku sa potom s geódami pri ťažbe a následnom spracovaní zaobchádza.

Vyťažené geódy sú podľa potreby opatrené betónovou pätkou a následne rozrezané a vyleštené. Rozrezané polovice sú vo väčšine prípadov potiahnuté tenkou vrstvou betónu, ktorý slúži na spevnenie krehkých geód a nakoniec nafarbené tmavo zelenou farbou, ktorej odtieň je podobný pôvodnej povrchovej farbe.rad štôlní - ametystovej bane
Vchody do 'ametystových' štôlní. Dobre je zrejmé, z akej vrstvy (prúdu) horniny sú geody ťažené.
ametyst
Pohľad do jednej z hlavných chodieb.
ametyst
Geóda ametystu s kalcitom, ktorá bola zámerne ponechaná v stene ako názorná ukážka nálezového stavu.
ametyst
Píla na rezanie nájdených geód a achátov.
ametyst
Vchod do jednej zo štôlní a pohľad na baníkov sa zbíjačkou.
ametyst
Jedna zo štôlní a nálezový stav geody.

Kde kúpiť ametystovú geódu

Ametystové geódy sú predávané v rôznych obchodoch, v ktorých sa predávajú prírodniny, alebo suveníry. Väčšinou sa jedná o predajcov s obmedzenou ponukou, ktorí ponúkajú napríklad len jeden kus.


Firma NEROSTY.CZ ponúka okrem širokého sortimentu nerastov, fosílií, šperkov a výrobkov z kameňa vo svojej prevádzke štandardne desiatky geód v rôznej kvalite a cene. Pozývame Vás na návštevu našej kamennej prévádzkárne (prodejní a výstavní galerie) alebo internetového obchodu.


Ametystové geódy, ktoré u nás čakajú na svojho nového majiteľa.
ametystové geody
Publikované systémom Chlpáč a spol. © ::: Vďaka Ďuro :-)

Nerosty  Fosílie  Šperky  Magické kameny  Nerosty.cz  Ametystové geody  Acháty  Selenit  Burzy  Inzerce  Články  Databáze  Minerály  RockShop  Muzeum